Jan Ficbauer

Jan Ficbauer, foto, rekvalifikantAbsolvent rekvalifikačního kurzu Pivovarnické a sladovnické práce

Pochází a  stále žije v Havlíčkově Brodě. Vystudoval střední odborné učiliště – obor automechanik, po dokončení základní vojenské služby se vrátil do školy a dostudoval nástavbové maturitní studium na škole ekonomiky a cestovního ruchu ve Žďáru nad Sázavou.

Nyní pracuje v pivovaru Rebel jako vařič.

Vaše profesní minulost s pivovarstvím nesouvisí. Co nakonec rozhodlo, věnovat se profesionálně tomuto oboru?

Nikdy mě nenapadlo, že by mé budoucí zaměstnání mělo být spojeno s pivovarem, respektive že bych pivo mohl přímo vyrábět. Z mého pohledu se jedná o souhru náhod. Hledal jsem zaměstnání, a abych zalepil dobu, než se něco najde, tak mi kamarád, který pracuje v expedici v pivovaru nabídl, že bych mohl po tuto dobu rozvážet pivo. Nastoupil jsem tedy do pivovaru Rebel jako řidič, nyní pracuji jako vařič v tomtéž pivovaře a mohu tvrdit, že práce se mi stala koníčkem.

Co vás motivovalo k účasti v rekvalifikačním kurzu?

 Ranní příchod do pivovaru, vůně po celém dvoře, celé prostředí pivovaru,  ve mě probudilo zájem se této profesi věnovat více než jako řidič. Po domluvě s panem sládkem Pilařem a vedením pivovaru, které mi vyšlo maximálně vstříc, jsem se vrhnul na studium pivovarství  ve VÚPS v Praze. Rekvalifikační kurz  mi neskutečně otevřel oči v oboru a ukázal neomezené možnosti, díky kterým je pivo tak populární nápoj. To vše ve mě vyvolalo pocit, že se to musím naučit a porozumět celému procesu výroby piva.

Splnil kurz vaše představy?

 Díky kurzu pivo více vnímám a záleží mi na tom, aby každý meziprodukt (na varně, na spilce, ve sklepě atd…), než vznikne finální podoba piva, dostal náležitou péči…