Degustační kurzy a zkoušky

Jsme znalci a experti v otázce senzoriky piva, pořádáme senzorické (degustační) seminářezkoušku pro pivovarské hodnotitele. Semináře jsou určeny pracovníkům v pivovarství, v kontrole kvality potravin, odborným pracovníkům, ale jsou přístupné i těm, kteří se o pivo, nápoje zajímají. Pro milovníky piva může být absolvování seminářů zážitkem, který jim dovolí hlouběji poznat, co vše je skryto v našem národním nápoji.

Senzorická analýza I. | Senzorický seminář piva

Senzorická analýza je zaměřena na základní znalosti a dovednosti senzorického hodnocení piva. Klade si za cíl vás naučit správně degustovat pivo, formou teoretických přednášek a cvičných degustací. V teoretické části se dozvíte původ základních chutí a vůní. V praktické části si přímo zkusíte jejich nácvik a v závěru semináře si prověříte, jaké máte předpoklady k senzorické analýze. Kurz je určen všem, kteří mají zájem o odborné degustace piva a zajímá je původ chutí a vůní v pivu. Vzdělání v oboru není podmínkou absolvování kurzu.
Po absolvování semináře lze složit Senzorickou zkoušku pro pivovarské hodnotitele.
Seminář probíhá ve skupině maximálně do 12 účastníků.
Rozsah: jednodenní / trvá asi 7 hodin.

3 990 Kč s DPH


Degustační trénink 

Senzorická paměť má trvání pouhé 2-3 měsíce.
Pokud degustátoři nejsou pravidelně trénováni, rychle zapomínají senzorické vjemy. Pro udržení senzorických dovedností a jejich prohloubení je koncipován degustační trénink, kde si zopakujete chutě a vůně ze Senzorické analýzy. Trojúhelníkový a pořadový test na plnost, hořkost a rozeznání cizí chuti a natrénujete dalších 10 nových aromat (např. kyselinu izovalerovou, hřebíčkovou, kočičí, zemitá, kovová atd.). Během degustace se dozvíte, tak jako v základním semináři, původ těchto senzorických vad. Na závěr si sestavíte senzorický profil neznámého vzorku piva. Kurz je určen pokud jste v minulosti navštívili Senzorický seminář nebo máte základní dovednosti v senzorickém posuzování. Trénink doporučujeme, pokud se chystáte na složení Senzorické zkoušky.
Trénink probíhá ve skupině maximálně do 12 účastníků.
Rozsah: přibližně 3 hodiny.

1 680 Kč s DPH


Senzorická zkouška pro pivovarské hodnotitele

Jestliže si chcete ověřit své senzorické (degustační) schopnosti, můžete se přihlásit na senzorickou zkoušku. Pokud tuto zkoušku úspěšně absolvujete, obdržíte od nás osvědčení o komoditní zkoušce II. stupně "Vybraný posuzovatel pro senzorickou analýzu piva", o způsobilosti provádět senzorické hodnocení piva. Osvědčení se vydává na dobu 5 let. Kurz je určen pokud jste v minulosti navštívili Senzorický seminář nebo máte základní dovednosti v senzorickém posuzování. Zájemcům o Senzorickou zkoušku pro pivovarské hodnotitele, kteří nemají v senzorickém posuzování piva praxi, doporučujeme zúčastnit se před ní výše uvedeného Senzorického semináře a Degustačního tréninku.
Rozsah: jednodenní / trvá asi 6 hodin.

5 900 Kč s DPH


Senzorické vady piva - mikrobiální kontaminace

Seminář zaměřený na problematiku senzorických vad piva způsobených mikrobiální kontaminací.
Náš seminář poskytne teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti potřebné k identifikaci senzorických vad piva.
Všichni účastníci budou mít možnost aktivně se zapojit do ochutnávek a diskutovat s naší odbornicí v oboru z mikrobiologického oddělení

  • Základní mikrobiologické pojmy
  • Pivo a mikroorganizmy
  • Mikrobiologie pivovarského provozu – vyhodnocení rizik
  • Pivu škodící mikroorganizmy a mikrobiální poškození piva
  • Senzorické vady způsobené mikroorganismy s praktickým nácvikem vad

Rozsah: přibližně 3-4 hodiny

2 420 Kč s DPH


Základy sommeliérství piva 1. | IPA, pšeničná piva, stouty | středně pokročilý

Na našem trhu se běžně setkáte s rozmanitými pivními styly, ale znalost mezi odbornou i laickou veřejností je stále omezená. Vyráběné značky v řadě případů nevyhovují stylům, za které jsou vydávány, a obsluha restaurací často nedokáže zákazníkovi poradit při výběru z nápojového lístku. Proto jsme otevřeli nový kurz, kde se zájemci dozvědí a prakticky si vyzkouší, jak mají různé styly a jejich podkategorie chutnat a vonět. Při řízené degustaci deseti světových značek piva se dále zájemci dozvědí zajímavosti z historie představovaných pivovarů nebo s jakým jídlem lze ochutnávané pivo párovat.
Pro absolvování kurzu není podmínkou předchozí účast na dalších nabízených seminářích a kurzech, stačí zájem o variabilitu různých piv.
Kurz je vhodný jako dárek všem, kteří se chtějí seznámit s pivnímy styly.
Degustace probíhá ve skupině maximálně do 16 účastníků.
Rozsah: přibližně 3 hodiny.

1 999 Kč s DPH


Degustační podvečer "Tajemství chuti piva" | pro začátečníky

Máte rádi pivo a chtěli byste vědět, jak se degustuje a jaké základní parametry se u piva hodnotí? Víte, jaký rozdíl v chuti je mezi českým a zahraničním ležákem? Jaký je rozdíl mezi svrchně a spodně kvašeným pivem? Dokážete od sebe rozlišit v anonymním testu desítku od dvanáctky? Přijďte na řízenou degustaci piva, kde naleznete odpovědi na své otázky během ochutnávání sedmi různých piv.
Zkušení certifikovaní degustátoři vám odhalí tajemství, proč je český ležák tak jedinečný, což si budete moci ihned na místě ověřit.
Také vás prakticky seznámíme s pivními styly a s nejčastějšími vadami piv, abyste je sami dokázali posoudit.
Rozsah: přibližně 3 hodiny.

999 Kč s DPH


Zkoušky i Senzorický seminář vycházejí z normy ČSN ISO 8586 „Senzorická analýza – obecná směrnice pro výběr, výcvik a sledování činnosti posuzovatelů“ a z analytiky EBC, kapitoly „Senzorická analýza – výběr a výcvik posuzovatelů“. 

Místo konání: Lípová 15, Praha 2 (Pivovarský dům) - mezi Karlovo náměstí a I.P. Pavlova.
Termíny pořádání: aktualitách.
Ceny platné od 1.1. 2023
V případě hromadné objednávky pro více jak 10 osob, je možné sjednat termín podle dohody a uplatnit 10% množstevní slevu. (Hromadnou objednávkou se rozumí, když jeden zájemce objedná na své jméno a svůj účet seminář pro 10 a více osob, a to vše na  jednu fakturu (daňový doklad) vystavenou na objednatele  - nelze požadovat po poskytovateli samostatné faktury na jednotlivé osoby.)

Doporučená literatura:

Olšovská J. a kol.: Senzorická analýza piva. (2017), ISBN 978-80-86576-74-9.
Knihu si lze objednat v našem obchodě - eshop.beerresearch.cz nebo koupit přímo na semináři (cena pro účastníky kurzu - 300 Kč).

Kontaktní osoba pro přihlášení:
Bc. Eva Kormošová
+420 224 900 151
kormosova@nullbeerresearch.cz

Ing. Tereza Šulcová
sulcova@nullbeerresearch.cz

Odborné dotazy:
RNDr. Tomáš Vrzal, Ph.D.
+420 224 900 150
tomas.vrzal@nullbeerresearch.cz