Degustační kurzy a zkoušky

Jsme znalci a experti v otázce senzoriky piva, pořádáme senzorické (degustační) seminářezkoušku pro pivovarské hodnotitele. Semináře jsou určeny pracovníkům v pivovarství, v kontrole kvality potravin, odborným pracovníkům škol, ale jsou přístupné i těm, kteří se o pivo, nápoje a potraviny zajímají. Pro milovníky piva může být absolvování seminářů zážitkem, který jim dovolí hlouběji poznat, co vše je skryto v našem národním nápoji. Na individuální domluvě můžeme pořádat semináře ve vašem městě, ať už ve vaší firmě nebo oblíbené restauraci.

Senzorický seminář / Senzorika piva

Seminář je zaměřen na základní znalosti a dovednosti senzorického hodnocení piva.
V teoretické části se dozvíte původ základních chutí a vůní. V praktické části si přímo zkusíte jejich nácvik a v závěru semináře si prověříte, jaké máte předpoklady k senzorické analýze.
Kromě nácviku základních chutí ve vodě (sladká, kyselá, hořká, trpká, železitá a slaná) a v pivu (esterová, diacetyl, dimethylsulfid, oxidační, světelná, fenolová atd.) si vyzkoušíte rozdílové testy při rozlišení různě plných a hořkých piv. Konec semináře je věnován základním metodám používaným při odborném senzorickém hodnocení a praktickému nácviku hodnocení piv z tržní sítě, zejména českých ležáků.
Kurz je určen všem, kteří mají zájem o odborné degustace piva a zajímá je původ chutí a vůní v pivu.
Vzdělání v oboru není podmínkou absolvování kurzu.

Senzorický seminář je jednodenní, trvá asi 7 hodin.
Program semináře je k prohlédnutí či stažení - zde.

3 896,20 Kč s DPH / 3 220 Kč bez DPH


Degustační trénink 

Senzorická paměť má trvání pouhé 2-3 měsíce.
Pokud degustátoři nejsou pravidelně trénováni, rychle zapomínají senzorické vjemy. Pro udržení senzorických dovedností a jejich prohloubení je koncipován degustační trénink, kde si zopakujete chutě a vůně ze senzorického semináře, trojúhelníkový a pořadový test na plnost, hořkost a rozeznání cizí chuti a natrénujete dalších 10 nových aromat (např. kyselinu izovalerovou, hřebíčkovou, kočičí, zemitá, kovová atd.). Během degustace se dozvíte, tak jako v základním semináři, původ těchto senzorických vad. Na závěr si sestavíte senzorický profil neznámého vzorku piva.

Kurz je určen všem, kdo v minulosti navštívili Senzorický seminář a má základní dovednosti v senzorickém posuzování.
Degustační trénink trvá asi 3 hodiny.
Program degustačního tréninku je k prohlédnutí či stažení - zde.

1 512,50 Kč s DPH/1 250 Kč bez DPH


Senzorická zkouška pro pivovarské hodnotitele

Jestliže si chcete ověřit své senzorické (degustační) schopnosti, můžete se přihlásit na senzorickou zkoušku. Pokud tuto zkoušku úspěšně absolvujete, obdržíte od nás osvědčení o komoditní zkoušce II. stupně "Vybraný posuzovatel pro senzorickou analýzu piva", o způsobilosti provádět senzorické hodnocení piva.

Kurz je určen všem, kdo v minulosti navštívili Senzorický seminář a má základní dovednosti v senzorickém posuzování.
Zájemcům o Senzorickou zkoušku pro pivovarské hodnotitele, kteří nemají v senzorickém posuzování piva praxi, doporučujeme zúčastnit se před ní výše uvedeného Senzorického semináře a Degustačního tréninku.

Senzorická zkouška je jednodenní, trvá asi 6 hodin.
Náplň zkoušky je k prohlédnutí či ke stažení - zde.

5 771,70 Kč s DPH / 4 770 Kč bez DPH


Základy sommeliérství piva 1. - IPA, pšeničná piva, stouty / středně pokročilé

I když se dnes již běžně setkáváme na našem trhu s rozmanitými pivními styly, stále je jejich znalost mezi pivovarskou odbornou i laickou veřejností omezená. Vyráběné značky v řadě případů nevyhovují stylům, za které jsou vydávány, a obsluha restaurací často nedokáže zákazníkovi poradit při výběru z nápojového lístku. Proto jsme otevřeli nový kurz, kde se zájemci dozvědí a prakticky si vyzkouší, jak mají různé styly a jejich podkategorie chutnat a vonět. Při řízené degustaci deseti světových značek piva se dále zájemci dozvědí zajímavosti z historie představovaných pivovarů nebo s jakým jídlem lze ochutnávané pivo párovat.
Pro absolvování kurzu není podmínkou předchozí účast na dalších nabízených seminářích a kurzech, stačí zájem o variabilitu různých piv.
Kurz je vhodný jako dárek všem, kteří se chtějí seznámit s pivnímy styly.

Kurz trvá asi 3 hodiny.
Start: 16:30
Program je k prohlédnutí či stažení - zde.

1 999 Kč s DPH / 1579,21 Kč bez DPH


Degustační večer "Tajemství chuti piva" / pro začátečníky

Máte rádi pivo a chtěli byste vědět, jak se degustuje a jaké základní parametry se u piva hodnotí? Víte, jaký rozdíl v chuti je mezi českým a zahraničním ležákem? Jaký je rozdíl mezi svrchně a spodně kvašeným pivem? Dokážete od sebe rozlišit v anonymním testu desítku od dvanáctky?

Přijďte na řízenou degustaci piva, kde naleznete odpovědi na své otázky během ochutnávání sedmi různých piv.

Zkušení certifikovaní degustátoři vám odhalí tajemství, proč je český ležák tak jedinečný, což si budete moci ihned na místě ověřit.
Také vás prakticky seznámíme s pivními styly a s nejčastějšími vadami piv, abyste je sami dokázali posoudit.

Degustace trvá 3 hodiny - v odpoledních hodinách.
Start: 16:30

992,20 Kč s DPH / 820 Kč bez DPH


Zkoušky i Senzorický seminář vycházejí z normy ČSN ISO 8586 „Senzorická analýza – obecná směrnice pro výběr, výcvik a sledování činnosti posuzovatelů“ a z analytiky EBC, kapitoly „Senzorická analýza – výběr a výcvik posuzovatelů“. 

Jak se přihlásit:

Přihlášky na semináře a  zkoušky naleznete v Dokumentech ke stažení, vyplněnou ji odešlete e-mailem. Na jejím základě vám bude zaslána zálohová faktura a po jejím zaplacení obdržíte následně  potvrzení o platbě a tím registraci spolu s případnými podrobnějšími informacemi týkajícími se dané akce.

Místo konání: Lípová 15, Praha 2 (Pivovarský dům) - mezi Karlovo náměstí a I.P. Pavlova.
Termíny pořádání: aktualitách.
Ceny platné od 1.1. 2022
V případě hromadné objednávky pro více jak 10 osob, je možné sjednat termín podle dohody a uplatnit 10% množstevní slevu. (Hromadnou objednávkou se rozumí, když jeden zájemce objedná na své jméno a svůj účet seminář pro 10 a více osob, a to vše na  jednu fakturu (daňový doklad) vystavenou na objednatele  - nelze požadovat po poskytovateli samostatné faktury na jednotlivé osoby.)

Doporučená literatura:

Olšovská J. a kol.: Senzorická analýza piva. (2017), ISBN 978-80-86576-74-9.
Knihu si lze objednat v našem obchodě - eshop.beerresearch.cz nebo koupit přímo na semináři (cena pro účastníky kurzu - 300 Kč).

Kontaktní osoba pro přihlášení:
Bc. Eva Kormošová
+420 224 900 151
kormosova@nullbeerresearch.cz

Odborné dotazy:
RNDr. Jana Olšovská, Ph.D.
+420 224 900 150
olsovska@nullbeerresearch.cz