Ludolfovo číslo (někdy zvané Archimédova konstanta) π, které zpopularizoval zejména matematik Euler, zná snad každý školák, který se učil vypočítat obvod či obsah kruhu. A když se π do kruhu dostane, tak vznikne:
což je verbálně Pí v O , čili pívo.
A máme zde spojení matematiky (fyziky) s naším národním nápojem, které se odrazilo ve spolupráci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s. (VÚPS) a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze (MFF UK).
VÚPS se na základě partnerské smlouvy o spolupráci pustil do vývoje speciálního piva. Výsledkem vývoje jsou 2 originální receptury speciálních piv, které v sobě i odráží některé z matematických operací s uvedeným symbolem.
Mezi vzorky 2 piv vyrobených dle receptur v pokusných experimentálních pivovarech na VÚPS se rozhodovalo dne 18.10. při laické degustaci „Matfyzáci vybírají svoje pivo“.
Degustace – optimalizace vlastností matfyzáckého piva proběhla v aule v budově fakulty na Malostranském náměstí. Akademici i studenti MFF UK zde byli seznámeni se základy senzorické analýzy a pak ochutnávali, porovnávali a vybírali si ze dvou finálních vzorků.
Degustace proběhla účasti děkana prof. RNDr. Jana Kratochvíla, CSc. a proděkana doc. RNDr. Martina Vlacha, Ph.D. Přítomná byla i patronka piva televizní reportérka a filmová scénáristka Mgr. Lenka Szántó a pracovníci VÚPS RNDr. Miroslav Dienstbier, Ing. Alexandr Mikyška a Ing. Martin Slabý, kteří se na projektu podílejí. Podle kuloárových diskusí byly oba vzorky hodnoceny v superlativech a rozhodování bylo velmi obtížné, což je pro výzkumný tým nejlepším oceněním.
Po finálním doladění chuťového profilu by se pivo mělo začít vyrábět a dostat se v limitovaných edicích ke spotřebitelům, jimiž budou jistě nejen matematici, fyzici a technici, kteří s Ludolfovým číslem často pracují, ale i běžní spotřebitelé .