Zbyněk Kubín

Představujeme studenty našich rekvalifikačních kurzů: Zbyněk Kubín – domovarník

Jak jste se o našem kurzu dozvěděl?
Na internetu, při vlastním pátrání po možnostech, jak se vzdělat a zlepšit v oboru. Rekvalifikace na VÚPS bylo přesně co jsem hledal – dostatečně odborná, zároveň slučitelná s prací a rodinou.

Jaká byla Vaše motivace pro přihlášení a co jste od kurzu očekával?
Hlavní motivací bylo rozšíření znalostí v oboru pivovarnictví, dostat se více do hloubky a pochopit více souvislostí a také poznat více lidí v oboru, navštívit zajímavá místa spojená s pivem, jeho výrobou, analýzou a pitím. Vše se mi během kurzu vyplnilo.

Splnilo se Vaše očekávání? Co nového přinesl kurz pro Vaši práci?
Živím se ve zcela jiném oboru, než je pivovarnictví, ale moje srdce patří pivu, proto tento kurz považuji za první krok, jak svou profesní budoucnost namířit tímto směrem. Kurz doporučuji všem, kdo se o pivo zajímají. Upřímně je mi líto, že už to skončilo. Bude se mi stýskat.

Jaká byla Vaše profesní historie a co Vás přivedlo k pivovarství?
Téměř celý můj profesní život je zaměřen na výzkum a vývoj povrchových úprav stavebních materiálů, což tedy s pivem má pramálo společného. Ale již několik let jsem zapáleným domovarníkem a pivo je (samozřejmě kromě rodiny) mým největším koníčkem – ať už jeho výroba, historie, kultura, tak samozřejmě i jeho ochutnávání. A když se snad jednou naskytne příležitost, chtěl bych se pivu věnovat i pracovně.

Můžete na sebe prozradit, který pivní styl je Váš nejoblíbenější?
Každý pivní styl má své kouzlo a oblíbenost pivních stylů se u mě mění jako roční období. Ale obecně vzato na ten český ležák mám chuť vždy.

Jaké je Vaše profesní motto?
„Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

Čeho si nejvíce vážíte u svých kolegů a zaměstnanců?
Pivo spojuje, a čím hlouběji pronikám do pivovarské komunity, tím víc si uvědomuji, jak dobří lidé se kolem výroby piva pohybují. V žádných jiných oborech jsem tak přívětivou, nezištnou a přátelskou atmosféru nezažil.

Co byste přál českému pivovarství?
Českému pivovarství bych přál nejen světlou, ale i černou, polotmavou, jantarovou, barevnou, čirou i zakalenou, hořkou, kyselou i slanou, prostě co nejvíc pestrou budoucnost. Snad jen tu zelenou ani ne.