Čtvrtprovozní experimentální varna

čtvrtprovozní 50l varna

 Jedná se o třínádobové zařízení s objemem vyrážené mladiny 50 litrů. Zařízení jako celek je schopno rámcově, vzhledem k jeho velikosti, modelovat varní procesy.

Celé zařízení je automatizováno a ovládáno počítačem. Ohřev je zajištěn parním generátorem. Na tomto testovacím zařízení je možné programovat všechny jeho ovládací prvky.

Zařízení dodala společnost Pacovské strojírny v rámci partnerské spolupráce při řešení  Evropského projektu MUSE-Tech.

Celek se skládá z celkem šesti nádob, z toho tři jsou pomocné, jedná se o zásobní tank na horkou vodu, dávkovač chmele a externí vařák. Dávkovač chmele je vybaven jalovým dnem pro možnost dávkovat hlávkový chmel.

Celý proces je kompletně ovládaný počítačem, což zajišťuje velkou opakovatelnost jednotlivých várek i v tomto malém měřítku.

Na varním zařízení je možné rmutovat všemi obvyklými způsoby: od infuzního až po třírmutové postupy.
Pro tyto potřeby je možné programovat rychlosti ohřevu, rychlosti míchadel a rychlosti čerpání rmutů. Ohřev varného kotle je realizován externím vařákem.

Scezovací káď má zatížení scezovacího dna co nejpodobnější velkým varnám (cca 130 kg/m2), pro lepší modelování procesu je káď vybavena výškově stavitelnou kopačku, to je pro takto malé zařízení unikátní. Scezování je řízeno podle rozdílu tlaků a podle čirosti, ta dosahovala při testovacích várkách k hodnotám 30j. EBC u předku a pod 10j. EBC u výstřelků.

Proces chmelovaru lze řídit podle tří základních postupů, klasický atmosférický chmelovar, nízkotlaký chmelovar a dynamický tlakový chmelovar. Maximální přetlak pro chmelovar je 250mBar. Nárůst a pokles tlaku jsou ovládány programově z řídícího PC.

Ve stěnách či víkách nádob experimentálního varného zařízení jsou speciální průchodky, které dovolují zavedení různých typů čidel přímo varního procesu. Toto unikátní uspořádání může sloužit k testování čidel a měřicích zařízení přímo v podmínkách varného procesu, čehož bylo právě využito v řešení projektu MUSE-Tech.