Soutěže piv

V České republice se v současné době každoročně pořádá sedm soutěží piv na celostátní úrovni.  Soutěže piv se po dlouhá léta konají v zavedených a víceméně stejných termínech a v následujícím přehledu jsou seřazeny chronologicky.

     

Zlatý pohár PIVEX – pořadatelem soutěže, která se koná již  od roku 1992, jsou SNIP & Co, reklamní společnost a Veletrhy Brno. Odborným garantem je VÚPS, a.s. Soutěž je jednou ze dvou dvoukolových akcí. První kolo se koná v listopadu předchozího roku, druhé na přelomu ledna února. Výsledky jsou vyhlašovány v předvečer veletrhu SALIMA počátkem března.
V rámci této soutěže  probíhá rovněž  Zlatý SOUDEK PIVEX – jednokolová soutěž sudových piv, která se koná od roku 2014. Pořadatelem soutěže je SNIP & Co, reklamní společnost, odborným garantem je VÚPS, a.s. Součástí je i soutěž sudových piv z minipivovarů pod názvem Zlatý miniSOUDEK PIVEX.

Zlatá pivní pečeť - soutěž se konala od roku 1991 jako Česká pivní pečeť  každoročně při Reprezentačních slavnostech piva a minerálních vod v Táboře na přelomu ledna a února.  V současné době se koná v rámci International Beer Festival Budweis v Českých Budějovicích. Hlavním organizátorem je REVEL Produkční agentura – Alois Srb, Tábor.  V České republice je dlouhodobě nejpočetněji obesílanou soutěží piv s účastí zahraničních piv.

Jarní cena českých sládků – soutěž  je určena výhradně minipivovarům. Pořadatelem je Českomoravský svaz minipivovarů, byla založena v roce 2007 a koná se tradičně první březnovou sobotu v pivovaru Zvíkovské podhradí.

České pivo 20xx - jediná oficiální soutěž piv pořádaná Českým svazem pivovarů a sladoven vznikla v roce 2001. Odborným garantem je VÚPS, a.s. Soutěž je dvoukolová, první kolo probíhá v dubnu, druhé v červnu, výsledky jsou vyhlašovány na Svatováclavské slavnosti koncem září. V roce 2011 dochází ke změně pravidel soutěže - podrobnosti najdete zde.

Pivo České republiky – soutěž se koná v červnu od roku 1997 na výstavišti v Českých Budějovicích. Pořadateli jsou REVEL Produkční agentura – Alois Srb, Tábor a Výstaviště České Budějovice a.s. Soutěž je otevřená i pro zahraniční piva.

Dočesná - organizátorem soutěže je Chmelařský institut, s.r.o., v Žatci. Koná se v rámci slavností dočesné na přelomu srpna a září.

CEREVISIA SPECIALIS - PIVNÍ SPECIÁL ROKU – soutěž speciálních a neobvyklých piv vyrobených pivovary v České republice, která se koná pravidelně od roku 2010. Vyhlašovatelem soutěže je společnost PORT spol. s r. o., odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. Výsledky soutěže jsou vyhlašovány během gastronomického festivalu Znojemský hrozen.

Přehledné výsledky soutěží z několika minulých let můžete ve formátu pdf můžete získat v sekci Dokumenty ke stažení .