Domů O nás Struktura ústavu Mikrobiologické oddělení
English
Mikrobiologické oddělení

uvodni-obr-web

Činnost Mikrobiologického oddělení VÚPS je zaměřena na základní a aplikovaný výzkum a experimentální vývoj v oblasti pivovarské mikrobiologie.

Mikrobiologické oddělení disponuje dvěma laboratořemi – provozní mikrobiologickou a od roku 2006 molekulárně-biologickou laboratoří spojenou s laboratoří pro kryoprezervaci mikroorganizmů. Součástí Mikrobiologického oddělení je rozsáhlá  sbírka kmenů pivovarských kvasinek a bakteriálních a kvasničných kontaminat piva a pivovarských provozů. Sbírka je mezinárodně registrovaná pod kódem RIBM 655.

Výzkumná činnost Mikrobiologického oddělení je zaměřena zejména na řešení problematiky kontaminace moderní pivovarské výroby striktně anaerobními bakteriemi, průběhu kvašení piva, vlivu podmínek kvašení na fyziologický stav kvasnic a vývoji inovativních postupů kvašení piva.

Velmi důležité jsou úkoly spojené s uchováváním sbírky mikroorganizmů (taxonomie pivovarských kvasinek, výzkum možností uchovávání genofondu historických i současných kmenů pivovarských kvasinek, urychlení detekce mikrobiálních kontaminant pivovarské a sladařské výroby).

Dále se oddělení věnuje vývoji nových metodik pro rychlé a přesné posuzování kvality násadních pivovarských kvasinek a výběru vhodných kvasničných kmenů pro česká piva.

Pro průmyslovou praxi poskytuje servis, poradenství a odborná školení v  oblasti provozní mikrobiologické kontroly (metody detekce kontaminant v surovinách, meziproduktech, hotovém výrobku a v provozním zařízení), propagace a posuzování fyziologického stavu kvasnic, správné laboratorní praxe v pivovarských mikrobiologických laboratořích a řadu dalších služeb a analýz.

 

kontakty:
Ing. Petra Kubizniaková- vedoucí laboratoře           
tel. + 420 224 900 137                                                            
fax + 420 224 920 618
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript